رازهای مهارت بازیگری و زندگی بازیگران مشهور

رازهای مهارت بازیگری و زندگی بازیگران مشهور

آشنایی با شغل بازیگر

در صورت تمایل زیادی به اجرای روی صحنه دارید و با استعداد و خلاق در این زمینه هستید، بازیگری می تواند گزینه خوبی برای شروع کار شما باشد. بازیگر به کاراکترها در تلویزیون ، سینما و تئاتر جان می بخشد. تمام کار او در صحنه و در ارتباطات بصری خلاصه می شود.

یکی از صفات بارز بازیگر، به نوعی به جامعه شناسی و شناخت انواع شخصیت مردمی برمی گردد. برای مثال بازیگری که قبلا عشق شکست خورده را در زندگی خود تجربه کرده به سادگی می تواند احساسات آن دوران را بازسازی کرده و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این بازیگر باید هوشیار و باذوق باشد و در عین حال روحیه انتقاد پذیری را در برابر واکنش های کارگردانان و منتقدان در شخصیت خود داشته باشد.

بازیگران حرفه ای آنهایی هستند که توانایی اجرای نقش های ضد و نقیض را داشته باشند. مهم ترین قسمت هنر بازیگر تحت تاثیر قراردادن و ریشه دواندن در ذهن مخاطب در راستای نقش خود است. تمامی این نفوذها اکتسابی است و نیاز به تمرین و ممارست و آگاهی دارد.

بازیگران تحصیل کرده آگاهی بیشتر داشته و قدرت مانور بهتری در نقش های متفاوت دارند ولی اساس کار بازیگری فقط تحصیلات نیست بلکه استعداد و ابراز وجود نیز دخیل است. بسیاری از بازیگران حرفه ای بدون داشتن مدرک تحصیلی و با گذراندن چند دوره به مدارج بالایی از محبوبیت بین مردم رسیده اند.

وظایف بازیگر

بازیگری فقط شامل اجرای جلوی دوربین نیست بسیاری از موارد بایستی روانشناسانه زیر نظر گرفته شود:

 • روی نقش خود تحقیق کند به منظور آشنایی لازم با نوع کاراکتر خود و نمایش عکس العمل های مرتبط با آن
 • تمرین
 • دادن تست بازیگری برای کار
 • ارتباط با مدیر برنامه های خود و یافتن نقش بعدی
 • بسیاری از بازیگران علاوه بر حرفه خود در قسمت های تدریس و آموزش بازیگری ، عضویت در انجمن های هنری فعالیت می کنند.

مهارت های بازیگری و نیازهای سینما و تلویزیون و تئاتر

 • خلاقیت بازیگری و هوش بالا (توانایی حفظ کردن متن فیلمنامه و پیدا کردن ایده های ایفای نقش با سرعت بالا)
 • توانایی ارتباط تیمی خوب (برای ساختن فیلم سینمایی یا تلویزیونی در صورت وجود کار تیمی مناسب به نتایج خوب قطعا خواهند رسید)
 • داشتن طاقت بالا ، پرحوصلگی و توان مناسب بدنی یکی از ملاکهای مهم رشته بازیگری است.
 • قابلیت سازش و انطباق سریع با هر شرایطی (در فضای بازیگری انسانها با شخصیت های متفاوت هستند که ممکن است لحظات غیر منتظره غم و شادی را برای بازیگر پیش بیاورد)
 • انضباط و سخت کوشی
 • با فرهنگ ها و سنت های مختلف و آداب و رسوم های مردم مختلف آشنا باشد.
 • انتقاد پذیری بالا

آنچه برای بازیگر شدن لازم است

کسانی که فارغ التحصیل رشته بازیگری، رشته کارگردانی یا ادبیات نمایشی و سایر رشته های مرتبط هستند به سادگی می توانند وارد این حوزه شوند. البته این نکته قابل ذکر است که بسیاری از بازیگران حرفه ای و با استعدادی هم هستند که بدون پیشینه تحصیلی در بازیگری وارد این حرفه شده اند و با دادن تست بازیگری در آموزشگاههای بازیگری یا مراکز هنری توسط کارگردانان استعدادیابی شده اند.

حال که تا اینجای مطلب با ما همراه بودید لیستی از بیوگرافی بازیگران معروف را برای شما شرح خواهیم داد:

محمدرضا فروتن

اوایل دهه هفتاد بود که فروتن برای نقش آفرینی فیلم بهرام کاظمی توسط اکبر اصفهانی (که عکاسی فیلمها و سریال ها را انجام می دهد) معرفی شدند. فروتن با هدف درخشیدن در بازیگری پا به سینما گذاشت با اینکه کلاسهای بازیگری در آموزشگاه بازیگری حمید سمندریان به پایان رساند.

نیکی کریمی

کریمی با بازی در فیلم عروس بهروز افخمی این لقب را با خود در آینده یدک کشید. نیکی کریمی و ابوالفضل پورعرب در این فیلم محبوب قلبها شدند با اینکه در فیلم وسوسه جمشید حیدری برای اولین بار دیده شد. او با علاقه به تئاترهای مدرسه ای شروع کرد تا به ستاره ماندگار سینمای ایران تبدیل شد.خانم کریمی یک هنرمند قوی و بی حاشیه در عرصه بازیگری محسوب می شود.

فریبا نادری

با وجود مخالفت خانواده وی در برنامه نیم رخ ظاهر شد. علاقه شدید او به قهرمان بودن در فیلم ها یکی از علتهای کشش خانم نادری به رشته بازیگری شد. فریبا نادری با  مسعود رسام ازدواج عاشقانه را شروع کردند با اینکه از سرطان خون او آگاه بود و بیست و هفت سال اختلاف سنی باهم داشتند. او در سریال ستایش 2 درخشید و همچنان در کنار کارهایش به تدریس بازیگری نیز می پردازد.

بهرام رادان

رادان هم مانند خیلی از پسران که بعد از سربازی در روزنامه به دنبال شغل مناسب خود هستند. کلاسهای بازیگری هیوافیلم چشمش را گرفت ، سر کلاسهایش نشست و یک هفته از کلاسهایش نگذشته بود که فرم بازیگری یک فیلم سینمایی به او داده شد تا شروع به تست بازیگری کند. در کلاس ثریا قاسمی فیلم شور عشق را بازی میکند  تا روی نقش کیان تمرکز کند. نقشی که به نظر دیالوگهای زیادی نداشت، سکوی پرتاب بهرام رادان به سینما شد.

شهاب حسینی

زندگی کاری شهاب حسینی با سلسله مراتب های بسیاری تا به زمینه بازیگری همراه است. او با تعدادی از هنرمندانی که به کار طنز مشغول بودند به شهرهای مختلف سفر میکردند و برنامه های شاد و مفرح اجرا می کردند. در ژانر طنز با نام جمعه ها در شبکه 2 فعالیت کرد و از طریق کامران ملک مطیعی وارد کار گویندگی رادیو شد. در اجرای بسیار متفاوت برنامه اکسیژن دیده شد و کم کم محبوب دیده ها شد. پلیس جوان او را به عنوان بازیگر بین مردم مطرح کرد و با گرفتن جایزه جشنواره فجر در نقش آفرینی فیلم سوپر استار، خودش هم سوپر استار شد.

بازیگری باعث شد رشته دانشگاهی اش در زمینه روانشناسی را رها کند که ارتباط مستقیمی با کار بازیگری نداشت.

کامران تفتی

تفتی دانشجوی تئاتر بوده و بعدها به عرصه بازیگری راه یافت. او به مجری گری نیز پرداخته و در برنامه وقتشه در شبکه نسیم به هنرنمایی پرداخته است. برنده جایزه بهترین بازیگر مرد سال ۹۵ درسریال آرام می‌گیریم شد که پرمخاطبترین سریال سال 95 تلویزیون ایران اعلام شد.

هدیه تهرانی

خانم تهرانی مشغول قدم زدن در فروشگاهی برای خرید کارهای دکوراسیون است که به صورت تصادفی نگاه محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان او را دنبال می کرده و مناسب نقش فیلم خود می بینند با اینکه با جواب "نه" از سمت هدیه تهرانی روبرو می شوند، همچنان پیگیر شدند و بالاخره پای او به دفتر سینمایی هدایت فیلم باز شد، خود را نشسته در حال تست گریم دید و درخشش او سینما را فرا گرفت.

بازار کار بازیگری

بازیگری به دلیل داشتن قراردادهای کوتاه مدت در زمان های مشخص سال، به عنوان شغل ثابت در نظر گرفته نمی شود. بنابراین بازیگر به راحتی می تواند در کارهای دیگر مثل آموزش بازیگری،  صداگذاری، تبلغات و موارد دیگر فعالیت نمایند.

برای مثال شغل دوم برخی از بازیگران مشهور :

این شغل به دلیل عدم نیاز به سرمایه و پرطرفدار بودن حوزه بازیگری، رقابت برای سلبریتی و ستاره شدن در آن، بسیار چشمگیر است. در صورتیکه داوطلب عاشق بازیگری باشد و دانش اصولی را بیاموزد، قطعا موفق خواهد شد.

برخی از مشکلات بازیگری

 • کمبود امنیت شغلی وگاهی اوقات مالی می توان اشاره کرد.
 • ساعات کاری نامنظم آن جزو مشکلات بازیگری محسوب می شود. اغلب تئاترها در ساعات شبانه اجرا می شوند بازیگران کل روز را باید در مکان تمرین باشند.
 • سفرهای کاری طولانی مدت یکی دیگر از مشکلات بازیگری است که ممکن است موجب دوری از خانواده شان شود.
 • نیازبه درآمد و پیدا کردن شغل دوم برای داشتن دستمزد مشخص و بیمه و .... که طبیعتا بازدهی بازیگر کاهش می یابد.
 • استفاده از روابط به جای تکیه بر دانش و استعدادهای بازیگران و داوطلبان

وضعیت استخدام شغل بازیگری در برخی کشورهای جهان

بازیگری در آمریکا

پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام بازیگران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۴ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

بازیگری در استرالیا

در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام بازیگران رشد ۴۱.۶ درصدی داشته و در آینده رشد متوسطی برای آن پیش بینی می شود.

درآمد بازیگر

دستمزد بازیگران براساس توان بازیگری ، شهرت و تجربه کاری و ... در قراردادهای سینمایی و تلویزیونی بسیار متفاوت است. برای نمونه بازیگران سوپراستار درآمدهای کلانی از یک فیلم حتی یک نقش کوتاه دریافت می کنند. که این درآمدها به صورت دوره ای ممکن است کم یا زیاد باشد.

میزان درآمد بازیگر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا: متوسط درآمد بازیگر ساعتی ۱۷.۴۴ دلار و برای همه مشاغل ساعتی۱۶.۲۷ دلار در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، متوسط درآمد بازیگران ۵۱.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا: متوسط درآمد سالانه بازیگر ۸۱.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان: اکثر بازیگران درآمدی کمتر از ۴۵.۵۰۰ دلار در سال دارند. بسیاری از آنها حتی درآمدی کمتر ۱۵.۰۰۰ دلار در سال دارند. بازیگران معروف و سرشناس فقط می توانند درآمدهای بالایی کسب کنند.

شخصیت های مناسب شغل بازیگری

عوامل مختلفی برای انتخاب افراد برای ورود به عرصه بازیگری از جمله ارزش ها، علایق، مهارتها، فن بیان، میزان نفوذ شخصیتی، شرایط حال حاضر جامعه، شرایط خانوادگی و ..... دخیل هستند. به صورت کلی کسانی که تیپهای مختلف شخصیتی هستند می توانند در زمینه بازیگری بدرخشند و بسنده به شخصیت های خاصی نمی شود.

در صورت تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر با آکادمی نیکخواه در تماس باشید.

 

منبع مقاله